Regularny sen, regularne posiłki oraz ograniczony czas spędzany przed ekranem telewizora, komputera, czy telefonu, korzystnie wpływają na zdrowie emocjonalne dzieci w wieku przedszkolnym, co z kolei zmniejsza szanse na wystąpienie otyłości w późniejszym wieku.
Sarah Anderson, profesor nadzwyczajny w College of Public Health w stanie Ohio w swoich badaniach ukazuje, że te trzy czynniki są ściśle powiązane ze zdrowym rozwojem dzieci w wieku przedszkolnym i dzięki nim można zmniejszać ryzyko wystąpienia otyłości w późniejszym okresie. Naukowcy oceniali wpływ regularnego snu oraz posiłków, a także ograniczenia oglądania telewizji do godziny lub mniej u dzieci w wieku 3 lat oraz zbadali, w jaki sposób te trzy czynniki oraz samoregulacja emocjonalna prowadziły do zmniejszenia otyłości u dzieci wieku 11 lat opierając się na międzynarodowych kryteriach.
Badaniom poddano 10 955 dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii od września 2000 r. do stycznia 2002 r. W wieku 3 lat – 41% tych dzieci miało regularny sen, 47% spożywało regularne posiłki, a 23% spędzało przed telewizorem nie więcej niż godzinę dziennie. W wieku 11 lat zaledwie 6% tych dzieci cierpiało na otyłość. Na podstawie odpowiedzi rodziców zauważono również korzystny wpływ tych czynników na samoregulację emocjonalną. Dzieci z większymi zaburzeniami emocjonalnymi, które łatwiej stawały się sfrustrowane lub zbyt pobudliwe, w późniejszym okresie częściej były otyłe.
Jak stwierdziła Anderson: "Widzieliśmy, że dzieci, które miały największe trudności z kontrolą emocji w wieku 3 lat, były bardziej podatne na otyłość w wieku 11 lat. To badanie pozwala nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób zalecenia kierowane do małych dzieci dotyczące snu, posiłków i czasu spędzanego przed ekranem odnoszą się do ich samoregulacji emocji i zachowania ".
Autorzy swoimi badaniami chcą zachęcić do przeprowadzania dalszych prac nad rolą samoregulacji emocjonalnej w zakresie przyrostu masy ciała u dzieci oraz zależnością pomiędzy snem, a prawidłowym rozwojem i metabolizmem.
W obecnych czasach nauczenie dziecka systematycznych zachowań, takich jak regularny sen czy posiłki może być ciężkie dla rodziców ze względu na harmonogram pracy, dlatego jak dodaje Anderson: "Jako społeczeństwo powinniśmy rozważyć, co możemy zrobić, aby ułatwić rodzicom interakcję z dziećmi w sposób wspierający zdrowie dzieci oraz ich własne".
Ohio State University. Little kids’ regular bedtimes and ability to regulate emotions may lessen obesity risk, URL: https://news.osu.edu/little-kids-regular-bedtimes-and-ability-to-regulate-emotions-may-lessen-obesity-risk/
Autor publikacji
Marzena Jamroży
Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]